De Bruine Vloot in tijden van corona

De ‘bruine vloot’ van Nederland wordt bedreigd.

Want nu de schippers vanwege corona niets verdienen, kunnen de schepen hun historische certificaten verliezen. “Als de schipper failliet gaat, dan gaat het schip mee.”

De ‘bruine vloot’, bestaande uit zo’n driehonderd tjalken, klippers en aken, verzorgt familie weekenden, bedrijfsuitjes en schoolkampen op de Nederlandse binnenwateren. Schippers in het IJsselmeergebied zoals dichter Rooie Gerrit Portengen uit Muiden en Jan Dooijes van de Liquenda waren nauw betrokken bij en actief in de IJsselmeervereniging.

’Rooie’ Gerrit Portengen op zijn tjalk De Jacobsschelp

Zonder een rangorde of voorkeur aan te geven hieronder een aantal links naar de noodkreten en voorstellen voor oplossingen uit de gelederen van de Bruine Vloot. Van een roep om een noodfonds voor de passagiersvaart tot een oproep uit Hoorn om de rest van het jaar geen liggelden of toeristenbelasting te vragen tot ‘drijf-langs barbecue’, een lunch onder zeil en verhuur als vakantieverblijf.


‘Coronacrisis kan betekenen dat historische vloot op de schroothoop belandt’

In het hele land liggen zo’n vierhonderd schepen stil. Het grootste aantal maakt deel uit van de zogeheten bruine vloot. Dat zijn historische zeilschepen die met passagiers binnenvaarttochten maken of naar het wad varen. Lees verder


Zeilende ‘Hollands Glorie’ ten onder door coronacrisis

De Hollandse zeilvloot dreigt te verdwijnen. Oude zeilschepen liggen stil en een overbruggingsfonds is volgens de vereniging en de grootste aanbieder van de chartervloot noodzakelijk om een stuk cultuur overeind te kunnen houden in de coronacrisis. ,,Zo belanden historische schepen straks bij het oud-ijzer”, weet Pouwel Slurink, eigenaar van het in Lelystad en Kampen gevestigde Naupar. Lees verder


Historische vloot dreigt door corona te kapseizen

Een historisch schip kan niet stilliggen zonder dat iemand ernaar omkijkt, want dan raakt het ‘uit keuring‘
Lees verder


Jan Dooijes op de Liquenda


‘Financieel stopt echt alles’ in de Motorchartervaart

Frank Lourenssen: ‘Ze weten totaal niet hoe een ZZP’er zijn geld verdient.’ Lees verder


BBZ: ‘Noodfonds hard nodig voor chartervaart’

schrijft de BBZ – vereniging voorberoepschartervaart – in een brief aan de minister Wiebes. Lees verder


De Veerman van Kampen gooit het over een andere boeg

Lees verder


Haven Hoorn roept havens op om charterschepen te ontlasten

Hoorn roept in een brief aan gemeenten met een haven aan Markermeer, IJsselmeer en Waddenzee op om met elkaar charterschepen te adopteren en hun voor een heel jaar geen havengelden te rekenen. Lees verder


PvdA Kampen vraagt steun voor de bruine vloot

Lees verder


‘Drijf-langs BBQ’ voor bootjevaarders bij Akkrum

De koers verleggen. Dat geldt in deze coronatijd ook voor De Vooruitgang in Akkrum. Het schip dat normaal als duurzaam varend vergadercentrum dient, moet nu andere plannen bedenken om inkomsten te genereren. De bootjevaarders die langskomen krijgen met een hengel een menukaart. Lees verder


Schipper Muider Compagnie doet voorzet voor tijd na coronacrisis

De tjalken De Rederijker en De Egelantier van de Muider Compagnie hebben hun thuishaven in het stadje aan de monding van de Vecht. „Ook de Muider Compagnie moet alle zeilen bijzetten, maar ik ben minder pessimistisch dan de BBZ”, zegt Hoekstra. Onder het motto Zeil de Vrijheid Tegemoet is de ondernemer gestart met de verkoop van tegoedbonnen voor ’lunch onder zeil’. Lees verder


Enkhuizer charterschippers willen onder vlag Captain Corona weer het water op

Captain Corona, het klinkt als een piraat die de zeven zeeën onveilig maakt. Maar de charterschippers die onder deze vlag opereren, gaan juist zo voorzichtig mogelijk te werk. Als op 20 mei de coronaregels opnieuw versoepeld en de protocollen goedgekeurd worden, zijn zij klaar om het water op te gaan. Lees verder


Ondernemers maken hun cruiseschepen coronaproof

Begin dit jaar leek geen vuiltje aan de lucht voor ondernemers Roy van der Veen en Johan ten Kate. Tot de uitbraak van corona roet in het eten gooide en hun twee fiets-vaarvakantie-schepen abrupt uit de vaart moesten worden gehaald. Maar de twee houden vertrouwen in de toekomst en maken hun schepen zoveel mogelijk coronaproof. Lees verder


Bataviahaven Corona protocol voor chartervaart

Vooruitlopend op eventueel varende charterschepen heeft Bataviahaven in Lelystad alvast een protocol gemaakt voor bezoekende charterschepen. Lees verder